Maleva vaimu matus

Pilt
Urmas Sukles 23.09.2012, 09:47

Olen mitmed-setmed aastad sõitnud Ooberstiga vana vene UAZiga mööda Eestit lahingukuulsuse paikades ning meenutanud ka vanu lugusid. Lugusi oli päris lahedaid, plaanisime ka väike kogumik välja anda ning mõned lood sai isegi kirja pandud aga eriti ei viitsinud ning nii ta jäi. Allolev on siis teine avaldatav lugu. Esimene oli “Kuidas Aafrika laulupeol käis ” http://laulupidu.postimees.ee/133442/minu-lugu-kuidas-aafrika-laulupeol-kais/

maleva vaim surnud- zassa matmine

Kaheksakümnendate algul hakkas Tartu Ülikoolist pärit malevlastel ja ka osadel progressivsetel tallinlastel, kes Tartu, Lõuna ja Sakala pool malevas käisid, tunduma, et Väinemere poolt tulev nn. massikultuur hakkab tapma EÜE vaimu. Mis asi see EÜE vaim oli, ei osanud keegi seletada, aga Väinamere hüüdloosung „Üks mees kogu pere, vinta vänta Väinamere“ töödeldi Tartu poolel ümber „Üks mees kogu pere , persse käi sa ,Väinamere.
Kui vaim on surnud, või suremas, siis tuleb vaim ju maha matta.
Sügiseti toimus traditsiooniliselt Tartus ülikooli uues kohvikus (praegune Moskva klubi) maleva meenutuste õhtu , kus siis Tartu poolsete regioonide rühmad korraks veel kokku tulid. Selleks ajaks olid selle uue kohviku klaasuksed juba asendatud plekkustega, sest malevlane Molekul tavatses nendest klaasustest läbi astuda ja pärast oli uute klaaside panemisega jama kui palju.
Istusime kusagil ja mõtlesime, millise stiiliga annaks seda pidu korraldada.
Kuna see kuradi maleva vaim oli nagu surnud, siis otsustasime , et korraldame ülikooli kohvikus maleva vaimu matused. Kes sobiks malevavaimu kehastama kõige paremini.
Tollel ajal oli nn. legendaarse malevlase staatuses Zassa, üks tore , muhe sell, kes joonistas hästi .Tema tehtud olid selle aja enamuse rühmade ja regioonide särgid ning tema viisipidamist võib kuulata Riisalu poolt välja antud malevaplaadil, kus Zassa laulab malevabluusi.
Meil ei tekkinud kahtlustki- Zassa. Laip oli olemas, puudu oli kirst. Kellelegi meenus, et kui me Toomemäel vanas anatoomikumis teisi laipu lahkasime, siis sealsamas oli ka kohtumeditsiini uuringute koht, mille tagaukse juures olevat näha olnud suhteliselt heas seisukorras veidi kasutuses olnud kirste. Kontrollisme päevasel ajal ja oligi paar täiesti kõlbulikku. Valged siidilinad ja pitsid kaunistuseks. Otsustasime mitte kasutada ametlikku küsimist, sest vaevalt oleks meile laenatud paariks päevaks ühte , vaid pimeduse katte all kirst lihtsalt ärandada.
Minu mäletamist järgi oli see ühel pimedal sügisööl kusagil 2- 3 vahel, kui me mitmekesi ronisime Toomemäe tagaküljelt vana anatoomikumi tagaukse juurde ja vinnasime päeval välja valitud kirstu selga. Tee oli päris pikk , paar kilomeetrit sealt kohvikuni. Kirst oli heas puust, või vettinud puust, sest tundud kuradima raske. See võis olla päris meeliülendav vaatepilt, seltskond kõnnib mööda sügispimedat Tartut kirst õlgadel. Õnneks keegi ei reageerinud ja võmme välja ei kutsutud. Jõudsime kohviku taha ning peitsime kirstu ära.
Järgmisel õhtul valmistasime Zassa ette, et ta peab ronima kohviku ukse taga kirstu, kandjad pidid ootama märguannet ja siis kirstu sisse kandma. Zassa pidi tõusma kirstust kui ülesärganud maleva vaim ja laulma malevlase bluusi.
Kõik läks alguse nagu pidi , Zassa ronis kirstu, kaan pandi peale ja mehed tõstsid kirstu üles. Tekkis väike tõrge, programm nati venis, aga keegi ei viitsinud enam kaant kirstul maha võtta ja nõnda vaene Zassa seal lamas. Kuna arvatavasti oli selle kirstuga toodud kohtumeditsiini laborisse uuringutele mõni mitte just hiljaaegu ja vabatahtlikult lahkunu, siis selline moraalne ja ka haisuline surve avaldasid Zassale mõju.
Kõlas märguanne ja kirst kanti kohvikusse . Avasime kaane, punnis silmadega ja näost sinipunane Zassa jõudis küll kirstust püsti tõusta ja teha laulu alustuseks „Blää, Blää ohh… „ ning vajus siis koss kokku.
Eelmise laiba vaim tegi maleva vaimule ära. Klaas külma vett näkku ja pits viina makku – malevavaim Zassa ärkas ellu , kuid laulumeest temast sellel õhtul enam ei olnud.
Mis kirstust edasi sai, sellest isegi kurjad keeled ei ole mulle rääkinud. Aga muidu oli jälle üks tore malevapidu.

NB! Postitamiseks logige sisse või registreeruge liikmeks.