Teade

Pilt
Indrek Ilomets 09.07.2013, 11:36

12. juulil kell 17.00 avatakse Pärnu Muuseumis näitus KELLU JA KITARRIGA. EESTI ÜLIÕPILASTE EHITUSMALEVA TÖÖSUVED.

Eesti Üliõpilaste Ehitusmalev, omadele hellitavalt EÜE, oli juulist augustini tegutsev suveorganisatsioon, millega puutus kokku pea iga neljas Nõukogude Eesti üliõpilane. Aastatel 1964-1993 tegutsenud EÜE on legend, kuid elavaks legendiks ei muuda EÜEt mitte niivõrd tema suurus, kuivõrd temas peitunud fluidum.
Kuidas kirjeldada seda terve inimpõlve pikkust, endas erinevaid põlvkondi ja tuhandeid osalejaid sidunud, omal ajal üle Eestimaa ääre jõudnud ning tänapäeva ulatuvat nähtust? Kuidas teha seda nii, et oleks huvitav ka neil, kellele EÜE on juba ajalugu – vanemate ja vanavanemate noorusmälestus?
Eks ikka malevlaste endi abiga, kelle poolt kokku kantud ehitusmaterjalist, fotodest, esemetest, dokumentidest ja headest nõuannetest, on kokku laotud lugu Eesti Üliõpilaste Ehitusmalevast.
Tänavusel 50. töösuvel undab segumasin hoopis Pärnu Muuseumis näitusel „Kellu ja kitarriga“ ning valmistab mördi asemel jutustust EÜE saamisloost, elust, olmest, korraldusest, kokkutulekutest ja inimestest. Saab vaadata kroonikakaadreid ja kuulata malevalaule. Tule ja avasta või mõtiskle ja meenuta, nagu õpetab vana malevalaul: „Oh, tõuse ja vaata, kui vaadata julged, sest julgete päralt see tühine ilm!“

Näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi ning Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi koostöös.

Kuraatorid: Terje Anepaio (Eesti Rahva Muuseum), Reet Ruusmann (Eesti Rahva Muuseum) ja Terje Lõbu (Tartu Ülikooli ajaloo muuseum). Kujundaja Silver Vahtre.
Malevalaulude programm: Helen Kõmmus (Eesti Kirjandusmuuseum). Filmiprogramm: Maido Selgmäe (Eesti Rahva Muuseum).
Toetajad: MTÜ EÜE Juubel, Kultuuriministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium ning Hasartmängumaksu Nõukogu.

Näitusele sekundeerib Pärnu Muuseumi oma väike malev. Noored jagavad näitusel lisainformatsiooni, jäädvustavad huvitavamaid seiku, aitavad läbi viia pedagoogilisi programme ja on muidu igati abiks.

EÜE 50 kokkutuleku ajal on sissepääs näitusele kokkutuleku käepaela omanikele tasuta. Näitus on sel ajal avatud tavapärasest kauem:
12. juulil 17.00 on näituse avamine ja peale seda võimalik näitust vaadata kella 23.00´ni.
13. juulil on näitus avatud 11.00 – 23.00 ja
14. juulil on näitus avatud 11.00 – 19.00.

Näitus on avatud 13.07 – 15.09.2013 Pärnu Muuseumis (Aida 3) T – P 11.00-19.00.

Lisainfo: Marju Kurvits 44 30 581, 5065512

NB! Postitamiseks logige sisse või registreeruge liikmeks.