Sinu eredaim mälestus

Pilt
Andres Saukas 19.07.2012, 10:06

See juhtus siis Roelas,olin siis jällegi brigadir. Kui kutsuti malevasse, samal ajal töötasin raudteel. Mäletate ütlust, kus algab raudtee, seal lõpeb kord. Kuna olin brigadir ja ka veteran( kolmas kord EÜE-s) siis päris suurte betoonpõrandate valule ei kõlvanud. Tegime sovhoosis remonttöid, väikesed betoonivalud, müüritise parandused jne. Kuid siis see juhtus, et mind oleks üldse nii sovhoosi teritooriumilt,kui ka EÜE ridadest minema löödud… Töökojajuhataja tuli minu jutule, et vaadake, see töökoja lagi kukub varsti remondimeestele pähe, aga sovhoosi direktor ei luba, seda lõhkuda, raha pole. Mäletate, mis vahe oli kolhoosil ja sovhoosil. Kolhoos tuli kahest sõnast kollektivnõi hosjastva ja sovhoos -sovetski hosjstva. Seega kolhoose juhtisid hakkajamad mehed ja sovhoose muidu mehed. Sest ega keegi siis teadnud ega tea nüüdki, mis asi see sovetski on.
Mõtlesin töökojajuhataja pakkumise üle,et kui direktor pole talle raha eraldanud, siis on kindlasti pärast pahandust oodata.Samas jällegi sellist õiget tööd nagu polnud brigaadil. Vene kroonu 2 aastat oli ka mind selliste sovjetide vastu immuunseks teinud- Venemaal sai need sovjetid kõik ülekavaldatud.
Proovime siis ära, toimus mul mõttes. Kuid, ega siis midagi ei saa teha ju tasuta. Nädalalõpp oli tulekul ja polnud mingit kohta ega üritust välja mõeldud. Töökojajuhatajale panin ette kaks tingimust, et saun ja midagi joodavat ka rühmale. Ta oli kohe nõus, et sovhoosi saun ja tal on tutvusi Võhu veinitehases, et kast võhu veini on ka olemas. Ise ma kahtlesin, et kui vahelagi kukub, siis veab ka katuse kaasa.Kontrollisin üle, katus koos sarikatega jääb püsti. Tegime siis eeltöö ära, sidusime ennast köitega sarikate külge . Töökojajuhataja korraldas tehnika ja töötajate eemaldamise. Siis me selle lae kukkumise kahekesi toimetasime( muideks- oma rühmajuhtkonda sellest ma ei teavitanud). Lagi kukkus, igavese suure pauguga, me ripume lae all.Sovhoosidirektor ja külarahvas jooksevad vaatama. Tänapäeval oleks vist koheselt” Õhtulehes” olnud. Direktor oli näost sinine, karjus, käskis meile redelid alla panna ning meid koheselt kontorisse tuua. Kontoris toimus midagi Oskar Lutsu “Kevade” köstri episoodi sarnast. Ta karjus, lubas meilt, võtta oktoobrilapse märgi, lasta pioneeri austavast nimetusest vabaks , visata komsomolist ,parteist, EÜEst , Roela külanõugu territooriumilt välja. Ootasime ,et viskab meid ka Nõukogude Liidust välja, kuid võta näpust,seda ei juhtunud.
Enne kui lage hakkasime alla laskma, lubas töökoja juhataja seda ,et kõik saab korda, sest sovhoosidirektoril on ainult “pikemad juhtmed” kui teistel inimestel. Ja tal oli tõsi, peale lõunat oli ta direktorile seletanud, et mis oleks juhtunud, kui keegi oleks olnud , sellel ajal remontimas , kui lagi kukkus… jne. Nii, et võitsime ka tööd(palka) juurde, lagunenud lae vahetasime uue vastu, oma rühma kaaslastele tegime kingituse, veini ja sauna näol. Peale seda tegu oli meie igapäevases kasutuses Roela sovhoosi tuletõrje auto GAZ 51.
Ja kui maleva suvi sai otsa tuli sovhoosi direktor ja isiklikult tänas korraliku töökojalae eest, sest töökojajuhataja ütles talle, et talvel on mehed ka vähem haiged, sest töökoda on nüüd ka soojem.
Nagu öeldakse ,kes ei riski,see sampust ei joo.
NB! Hea, et tollal polnud veel mobiilsidet lihtsurelike käsutuses …..

NB! Postitamiseks logige sisse või registreeruge liikmeks.