Sinu eredaim mälestus

avatar
Enn Tammaru kommenteeris 05.04.2012, 17:48Vasta ›

Kas naise ja mehe vaheline sõprus on võimalik ? Malevasõprus.

Olin 1968 aasta jaaniõhtul kõrvuni armunud ühesse sinisilma. Armumise põhjus oli lihtne, ma polnud iial varem kohanud nii tagasihoidlikku inimest.Muud väärtused muidugi veel lisaks. Olin Teda 1969 aasta algusest keelitanud endaga koos EÜE-sse tulema aga ta oli konkreetne – mina pole veel tudeng ja ma ei kuulu sinna.

Esinurme Jürka ootas mind pikkisilmi Mõnistesse , sel suvel pidutses aga Eestimaa laulupidude 100. aastapäeva ja TPI Akadeemilise Meeskoori koorivanemana oli mul rida kohustusi , EÜE ja Jürka pidid ootama kuni pidu peetud. Nädala pidi rühm ilma ühe brigadirita hakkama saama.
Juba esimesel malevanädala lähenes mulle üks imeline inimene. Oli esimene reede ; pruunide kelmikate särasilmade omanik esitas minule ja Jürkale, olime end insenerteenistusega sisse seadnud Varstu vana koolimaja ühte klassiruumi, väga elulise nõudmise : ” Lähen pesu pesema – must pesu siia , teil siin tõsisemad asjad ajada.” Just sellistest suhetest sündis malevasuvedel palju paare ja pikki aastaid koos püsinud abielusi.
Minu ja Jürkaga nii ei sündinud, olin endale lubanud , et oma sinisilma suhtes jään malevas ausaks, kui aga Tiina rühma talvises suusalaagris Võrumaa lumisel väljal küsis : “Enn, kas võtad mind suvel Muhusse kaasa ? ” . Oli vastus kiire: “Sind alati , Tiina !”
Mõnistes brigadirina ja Muhus meistrina olin Tiina hoole all aga mul oli võimalus samaga tasuda. Sageli peatusin tööpäeva jooksul just tema läheduses ja kui nägin , et saan abiks olla või ohutust tagada siis tegin seda. Mördiööbiku töös on ju sadu pisiasju. Õieti kallutatud liivakoorem, õige kõrgusega veetünn, rauleht jalgeall, et kühvel kergelt libiseks ja käsi ei rammiks. Vahel haarasin ise kühvli ja tegin ühe telli mörti , et plikad selga sirutada saaksid.Sellist üksteisetoetamist nägin teisteski “paarides”.
Augustiõhtul Uietalu hoovil kui tundsin , et tuleks vatte lisada haarasin sageli aidast kaks vuhvaikat ja teise libistasin just Tiina õlgale.
Meid sidus selline imeline liit – sõprus esimesest silmapilgust .Kui Sisper Muhusse jõudis ei pidanud me midagi häbenema. Tiina ja minu sõprusest teadis kogu rühm ja meil polnud mingit põhjust seda varjata. Nimetasime seda uhkusega malevasõpruseks.
Selliseid sõprusringe ja paare on tänases Eestis tuhandeid . Kahju , et täna pole enam EÜE-d kui lakmust . Tõeline mees näitab ennast töös , tõeline naine hoolimises ja hoidmises

Franz

NB! Postitamiseks logige sisse või registreeruge liikmeks.